AnasayfaPersonelİletişimZiyaretçi DefteriAra :
Haberler
Toprak Analizleri 1 Eylülde Sona Eriyor.

2014 yılı üretim sezonunda toprak analizi yaptırarak desteğini almak isteyen üreticilerimize duyurulur. 01/01/2014-01/09/2014 tarihleri arasında toprak analiz laboratuvarlarına yaptırılacak toprak analizleri 31/12/2014 tarihine kadar Müdürlüğümüze teslim edildiği takdirde toprak analiz desteğinden faydalanılacaktır. 01 Eylül 2014 tarihinden sonra yapılmış analizler destek alamayacaktır.


 
Çarşamba 20
Ağustos

İlçe Müdürlüğü
20.08.2014
Haberler
0 yorum

 

Dipkazansız Sürüm Eksik Kalır

Arazide kontrolsüz tarla trafiği ve toprağın hep aynı derinlikte işlenmesi pulluk tabanının altında 2-3 cm kalınlığında taban taşı denen geçirimsiz (adeta mermer tabakası gibi) toprak tabakası meydana getirir. Özellikle sulanan tarlalarda bu tabaka daha hızlı oluşur. Taban taşı, toprağa giren suyun aşağılara doğru süzülüp depolanmasını engellediği gibi bitki köklerininde aşağılardan besin ve suyu almasını da engeller. Bu sebeple bu tabakanın sulu arazilerde 3-4 yılda, kıraç arazilerde 5-6 yılda bir kırılması gerekir. Kırma işlemi hasattan sonra toprağın sert ve kuru olduğu dönemde yapılırsa etkili olur. Dipkazanın titreşimli yapıda ve ardında topuzunun olması başarıyı yükseltir.




devamı...
 
Perşembe 14
Ağustos

İlçe Müdürlüğü
14.08.2014
Haberler
0 yorum

 

2. Ürün Ayçiçeği Ekimi Kontrol Edildi

Orhaniye'de Macar Fiğinin ardından 2. ürün olarak ekilen ayçiçeğinin kontrolü yapıldı.
Geçen yıl sonbaharda ekimi yapılıp Haziran ayında hasat edilen Macar fiği ekili araziye Hasan CÜCE tarafından 30 Haziran tarihinde İlçe Müdürlüğümüze ait pnömatik(havalı) mibzerle yağlık ayçiçeği ekilmiştir.
Macar fiği kök bölgesinde havadaki serbest azotu(N) toprağa bağlayan nodozite bakterilerini barındırır. Hasat yapılırken bütün baklagil bitkilerinde olduğu gibi Macar fiğinin de köklerinin sökülmemesi gerekir. Aksi halde kök bölgesinde depolanan saf azot topraktan uzaklaştırılmış olmaktadır. Ayçiçeği bölgemizde 15 kg/dekar(37,5kg/dönüm) saf azot ister. Macar fiği ekili tarlada ise 3-4 kg/dekar saf azot vermek yeterli olacaktır. 2. ürün olarak ekilen bu tarlada fiğin hasadının ardından tarla sürülüp ayçiçeği ekilmiş, herhangi bir gübre atılmamıştır. Ekim sonrası çıkış sulaması, 4 Ağustos'ta çapa ve boğaz doldurması yapılmıştır.




devamı...
 
Çarşamba 6
Ağustos

İlçe Müdürlüğü
06.08.2014
Haberler
0 yorum

 

Sitemizde haberler sayfalara ayrılmıştır, bu sayfada sadece 3 haberi görebiliyorsunuz. Diğer haberleri görmek için sonraki sayfaya tıklayın:

Sonraki sayfa

1 2 3 4

 

Sitemizde daha önce yayınlanan haberler:

Toprak Analizleri 1 Eylülde Sona Eriyor.
Dipkazansız Sürüm Eksik Kalır
2. Ürün Ayçiçeği Ekimi Kontrol Edildi
ÇKS Dosya Başvuruları Uzatıldı
Ahır İnşaatı, Boğa ve Koç Alımlarına Hibe Desteği
Çölyak Hastalarına Müjdeli Haber
Tıbbi Bitkiler Hasat Ediliyor
Ahmediyede Deneme Ekimi Yapılan Soya Fasulyesi Kontrol Edildi
Çatören ve Akörende Karabuğday Tarlaları Kontrol Edildi
Ahmediyede Arpa Hasadı Başladı
 

Sitemizi şu ana kadar 10.731 kişi ziyaret etti


Akören İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

Tülce Mh. Nurullah ERCAN Cd. No:4 Akören / KONYA
Tel: 0 332 461 20 99 - Faks: 0 332 461 23 61